2011.04.21. 18:22| Szerző: kyrill

 Amióta elterjedtek a különféle webkettes szolgáltatások (pl: fórum, blog), mindenki számára lehetővé vált nyomot hagyni az interneten. A legjobb ezekben általában az, hogy annak ellenére, hogy egy emberről alkalmanként sokat mond egy-egy jól kiválasztott nicknév, többnyire gyakorlatilag nem tudjuk meg ki rejtőzik mögötte.

Blogolás eredetileg netes naplóvezetést jelent, tehát aki blogot hoz létre, az specifikusan azokat a gondolatokat írja ki magából, amit mással talán nem szívesen oszt meg. Viszont az internet nyílvánosságának köszönhetően az ember manapság szeretné ha szellemi terméke értékkel bírna, ezért először barátait kéri meg arra hogy rátázzák (vagyha nem is), kommentálják bejegyzéseit. Ezekből az alapokból indulok ki.

Miért hozunk létre blogokat?

 

Tehát, az ember mindenféle okból létrehoz blogot; ha leszámítjuk a lifecaster, fotó blogokat, amiket betudhatunk annak is, hogy az illető azért hozott létre blogot, mert nincs otthon a webprogramozásban, és a blogokat hosztingoló szolgáltatók gyakorlatilag ingyen kínálnak lehetőséget jelen lenni a neten (ergo nem a hivatalos blog definíció illik rá, csupán "weblap"). Blogolni tehát annyi, mint naplót írni azzal a plusz lehetőséggel, hogy érzelemvilágunk kifejezésére képek, videók és hanganyagok is rendelkezésünkre állnak.

Ezek után azon gondolkozhatunk el, hogy milyen terjeszkedési stratégiát követ egy kezdő blogger. Az első típus elkezdi írogatni bejegyzéseit , de mivel szeretné hogy valaki véleményt mondjon (és lehetőleg pozitívat, mert fél attól hogy valaki majd negatív szavakkal illeti), először egy ismerősének említi az oldal címét, várva azt hogy miután véleményt mondott róla, szintén tovább adja egy másik ismerősének, akinél egyre nagyobb az esély, hogy nem ismeri a blog íróját. Így lehetősége nyílik arra hogy egy külső szférába juthat a blog, és híres lesz. Mert ugye régen ahhoz hogy az ember író legyen, vért kellett izzadni, ma már elég hozzá egy látogatott blog (Bardóczi Ákost nem szó szerint idézve). (lásd Szlengblog és napirajz

Első körben ami számomra érdekes itt, hogy miután az első ember, egy barátunk elmondja nekünk a véleményét a blogról és ezáltal a benne lévő szellemi termékünkről, megpróbáljuk a benne lévő tartalmat az olvasói igények szerint változtatni.

Miről ír a blogger?

 

Azt, hogy miről ír a blogger, először amatőr módon belövi, vagy az is lehet, hogy célirányosan ezért hozta létre magát a blogot, hogy kiírja magából AZT. Viszont ha mások bírálni és rátázni kezdik, ez az egész át fog alakulni megfelelési kényszerré, ami először még nem jelent akkora súlyt, később már igen. Visszatérve a gondolatmenethez: Miután felfedtük ismerőseink előtt a blogunk elérhetőségét, onnantól a szerző bizonyos mértékben elvesztette anonimitását. Az az állítás jár szájról szájra, hogy az interneten az a jó, hogy arc nélkül mondhatunk véleményt a dolgokról, és ezért lesz állításunk őszinte. De ha már van esély arra, hogy betűk által felépített virtuális, számunkra etalon karakterünk szerkezeti integritása összedől egy rosszul útnak indított marketingstratégia miatt, akkor a blogger ismét csak az elismerő szavakért kíván írni, s nem azért, amiért valójában a blogot indította (esetleg grafomán hajlamból vagy hogy képet adjon magáról az utókornak).

A második típus az általam jobban kedvelt magatartást követi: Elindítja blogját egy adott témaspecifikációval, és csak arról ír, amiről eleinte elkezdett. Nyílvánvaló hogy ez a vállalkozás akkor sikeres ha az ember nem magáról ír, hacsak nem celeb. Teszem azt példának okáért létrehoz egy blogot "Szobában is megtanulható trükkök focilabdával" címen. Ha hű marad ehhez a vállalkozásához, nyílván idővel sikereket ér el, mivel egyre több cikk keletkezik majd ami ezzel a témakörrel foglalkozik, és a "foci, otthon, trükk" kulcsszavak növekedése miatt könnyebben találja meg az igényes olvasó az adott oldalt.

Címkék: blogger stratégia pszichológia  |   | 1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kyrill.blog.hu/api/trackback/id/tr452845564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Maeglin86 2011.04.23. 00:28:57

Igazából annyit fűznék hozzá, hogy a saját blogom esetében valóban közrejátszott az a tényező, hogy kiírjam magamból AZT ami éppen foglalkoztat. Bár hangvétele olykor valóban magánblogként jellemezhető, én mégis szóltam pár barátomnak, hogy kövessék, ha jónak látják. Nem azért mert felvágnék az érzelemvilágommal vagy ilynek, de ők azok az emberek, akik amúgy is tisztában vannak a dolgokkal, akik általában mellettem állnak és könnyebb így elmondani, mint egyesével mindenkinek. Az meg szerintem a blog-írón múlik, hogy ilyenkor mennyire "vetít", mennyire őszinték a gondolatai, sorai. Nekem a blog elsődleges célja hogy rendezzem a bennem kavargó érzelmeket, gondolatokat. Amúgy meg a barátok csak akkor néznek a blogra ha szeretnének, kényszer nincs. Az ismeretlenek pedig igazából nem nagyon hatnak meg, de pont ma kaptam egy nagyonpozitív visszajelzést egy ismeretlentől
süti beállítások módosítása